Učitavanje...


Aktualno


Datum objave: 12.11.2018.

NOMINACIJE PREDSTAVA I IZUZETNIH UMJETNIČKIH OSTVARENJA ZA NAGRADU HRVATSKOG GLUMIŠTA 2018. g.


NAGRADE SE DODJELJUJU U SLIJEDEĆIM KATEGORIJAMA:

Za najbolja ostvarenja iz područja DRAMSKE, RADIO I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI

Za najbolju predstavu u cjelini - DRAMA

Nominirane:

1. “Orestija” Eshila u režiji Dejana Projkovskog i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto;

2. “Tit Andronik” Williama Shakespearea u režiji Igora Vuka Torbice i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih;

3. “Tko pjeva zlo ne misli” V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.

Za najbolje redateljsko ostvarenje - DRAMA

Nominirani:

1. Saša Anočić za režiju predstave “Osječki long, long play” Branka Kostelnika u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku za Osječko ljeto kulture;

2. Rene Medvešek za režiju predstave “Tko pjeva zlo ne misli” V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;

3. Igor Vuk Torbica za režiju predstave “Tit Andronik” Williama Shakespearea i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - DRAMA

Glavna ženska uloga

Nominirane:

1. Zrinka Cvitešić za ulogu Ane Šafranek u predstavi “Tko pjeva zlo ne misli” V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;

2. Jadranka Đokić za ulogu u predstavi „Govori glasnije” autorskog projekta Bobe Jelčića u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

3. Anja Šovagović Despot za ulogu Florence Foster Jenkins u predstavi “Famozna” Petera Quiltera u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Glumačke družine Histrion iz Zagreba.

Glavna muška uloga

Nominirani:

1. Dražen Čuček za ulogu Njega u predstavi “Opet on” Timura Vermesa u režiji Marka Jurage i produkciji Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija;

2. Dušan Bućan za ulogu Franje Šafraneka u predstavi “Tko pjeva zlo ne misli” V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;

3. Draško Zidarza ulogu Sladeka u predstavi “Audijencija” Vaclava Havela u režiji Dražena Ferenčine i produkciji Kazališta Virovitica.

Sporedna ženska uloga

Nominirane:

1. Ivana Boban za ulogu Tete Mine u predstavi “Tko pjeva zlo ne misli” V. Majera - K. Golika - R. Medvešeka u režiji Renea Medvešeka i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;

2. Bojana Gregorić Vejzović za ulogu Kraljice Margarete u predstavi “Kralj Rikard III.” Williama Shakespearea u režiji Aleksandra Popovskog i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;

3. Nataša Kopeč za ulogu Olive u predstavi “Pod balkonima” Ranka Marinkovića u režiji Darija Harjačeka i izvedbi festivalskog dramskog ansambla u produkciji 69. Dubrovačkih ljetnih igara.

Sporedna muška uloga

Nominirani:

1. Živko Anočić za ulogu Vojvode od Buckinghama u predstavi “Kralj Rikard III.” Williama Shakespearea u režiji Aleksandra Popovskog i produkciji Gradskog dramskog kazališta Gavella iz Zagreba;

2. Denis Brižić za ulogu Matorog Tutlje u predstavi “Vrzino kolo” Joze Ivakića u režiji Vjekoslava Jankovića i produkciji Gradskog kazališta „Joza Ivakić“ Vinkovci i Hrvatskog kazališta u Pečuhu;

3. Domagoj Mrkonjić za ulogu Lonke u predstavi “Osječki long, long play” Branka Kostelnika u režiji Saše Anočića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku za Osječko ljeto kulture.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina

Ženska uloga

Nominirane:

1. Matea Marušić za ulogu Puštenice Julke u predstavi “Vrzino kolo” Joze Ivakića u režiji Vjekoslava Jankovića i produkciji Gradskog kazališta „Joza Ivakić“ Vinkovci i Hrvatskog kazališta u Pečuhu;

2. Petra Svrtan za ulogu u predstavi “Govori glasnije” autorskog projekta Bobe Jelčića u produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba;

3. Monika Vuco za ulogu Molly u predstavi “Molly Sweeney” Briana Friela u režiji Brune Bebić i koprodukciji Umjetničke akademije u Splitu, Hrvatskoga narodnoga kazališta u Šibeniku, Kulturno-umjetničke udruge Romb iz Splita, Umjetničke organizacije Mitropa iz Zagreba i Županijske udruge slijepih Split.


Muška uloga

Nominirani:

1. Filip Eldan za uloge Felixa, Srećka i blagajnika u predstavi “U potrazi za slovom „R“” Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Kazališta „Zorin dom“ Karlovac;

2. Marjan Nejašmić Banić za ulogu Korovođe u predstavi “Orestija” Eshila u režiji Dejana Projkovskog i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto;

3. Filip Vidović za ulogu Sandija Ignaca, Ciganina, ali najljepšeg u predstavi “Ciganin, ali najljepši” Kristiana Novaka u režiji Ivice Buljana i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.

Za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mlade

Nominirane:

1. “Kaštanka” Antona Pavloviča Čehova u režiji Vjere Vidov i koprodukciji Kazališta Virovitica i Kazališta lutaka Zadar;

2. “Nikomu pravo” Ane Prolić prema motivima narodne pripovijetke „Svijetu se ne može ugoditi“ u režiji Ane Prolić i produkciji Kazališta lutaka Zadar;

3. “U potrazi za slovom „R“” Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac.

Za najbolja glumačka ostvarenja u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade

Ženska uloga

Nominirane:

1. Petra Cicvarić za uloge Suzane i Dore u predstavi “U potrazi za slovom „R“” Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac;

2. Sara Lustig za ulogu Kaštanke u predstavi “Kaštanka” Antona Pavloviča Čehova u režiji Vjere Vidov i koprodukciji Kazališta Virovitica i Kazališta lutaka Zadar;

3. Ana Vučak Veljača za ulogu Gavranice u predstavi “Snježna kraljica” Hansa Christiana Andersena u režiji Paola Tišljarića i produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba.

Muška uloga

Nominirani:

1. Matija Čigir za ulogu Gavrana u predstavi “Snježna kraljica” Hansa Christiana Andersena u režiji Paola Tišljarića i produkciji Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba;

2. Jurica Marčec za ulogu u predstavi “Superjunaci” autorskog projekta Rakhal Herrero u režiji Renate Carola Gatica i produkciji Teata Poco Loco iz Zagreba i Kazališne družine Pinklec iz Čakovca;

3. Siniša Novković za ulogu Vuka u predstavi “Crvenkapica” Braće Grimm u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split.

Za najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolju dramatizaciju, adaptaciju, dramaturšku obradu teksta ili dramaturgiju predstave

Nominirani:

1. Jelena Hadži-Manev za tekst “Nora – trenutak pobune” nastao uz korištenje scena iz „Nore“ Henrika Ibsena izveden u koprodukciji Umjetničke organizacije Tragači iz Zagreba i Kazališta KNAP iz Zagreba;

2. Ozren Prohić za tekst “Pjerin” Marina Držića izveden u produkciji Kazališta Marina Držića iz Dubrovnika;

3. Ana Prolic za tekst “Nikomu pravo” nastao prema motivima narodne pripovijetke „Svijetu se ne može ugoditi izveden u produkciji Kazališta lutaka Zadar.

Najbolja redateljska ostvarenja u radio drami

Nominirani:

1. Stephanie Jamnicky za režiju radio drame „Svijet je okrugao“ Gertrude Stein;

2. Vedrana Vrhovnik za režiju radio drame „Sarajevski gambit“ Branka Ružića;

3. Petar Vujačić za režiju radio drame „Esej o laži“.

Za najbolja glumačka ostvarenja u TV drami

Nominirani:

1. Dajana Čuljak za ulogu u dramskoj seriji „Čuvar dvorca“ u režiji Lukasa Nole (1. epizoda);

2. Trpimir Jurkić za ulogu u dramskoj seriji „Novine“ u režiji Dalibora Matanića (1. epizoda);

3. Vinko Kraljević za ulogu u dramskoj seriji „Čuvar dvorca“ u režiji Lukasa Nole (1. epizoda).

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti dodjeljuje se Zoranu Mihanoviću koji svojim vrsnim, dramaturški … oblikovanjem svjetla već četrdesetak godina bitno podiže kvalitetu naših kazališnih izvedbi.


Za najbolju kazališnu scenografiju i kostimografiju – DRAMA, OPERETA / MJUZIKL I PLES

SCENOGRAFIJA

Nominirani:

1. Antonija Dorbić u plesnoj predstavi „Nacrti“ u suradnji s Nomad Dance Academy i Lauba - kuća za ljude i umjetnost, Zagreb;

2. Irena Kraljić u dramskoj predstavi „Snježna kraljica“ Hansa Christiana Andersena u režiji Paola Tišljarića i produkciji Gradskog kazalište Trešnja iz Zagreba te u predstavi „U potrazi za slovom „R““ Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića i produkciji Gradskog kazališta „Zorin dom“ Karlovac;

3. Zvonimir Mihanović u opereti „Mala Floramye“ Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.

KOSTIMOGRAFIJA

Nominirani:

1. Matija Ferlin i Desanka Janković u plesnoj predstavi „Staging a Play: Tartuffe“ u produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;

2. Mladen Radovniković u dramskoj predstavi „Orestija“ Eshila u režiji Dejana Projkovskog i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu za 64. Splitsko ljeto;

3. Manuela Paladin Šabanović u mjuziklu „Anche le pulchi hanno la tosse (I buhe kašlju)“ u režiji Diane Hobler i izvedbi Talijanske drame Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - OPERETA / MJUZIKL

Za najbolju predstavu u cjelini – OPERETA / MJUZIKL

Nominirane:

1. “Byron“ Darka Domitrovića i Mire Gavrana u režiji Ivane Čoh i izvedbi Zagrebačkog gradskog kazališta Komedija iz Zagreba;

2. “Kod bijelog konja” Ralpha Benatzkyja u režiji Roberta Boškovića i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku;

3. “Mala Floramye” Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.


Za najbolje redateljsko, dirigentsko ili koreografsko ostvarenje – OPERETA / MJUZIKL

Nominirani:

1. Robert Bošković za režiju operete „Kod bijelog konja“ u izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku;

2. Nina Kleflin za režiju mjuzikla „Čarobnjak iz Oza“ u izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Šibeniku;

3. Hari Zlodre za dirigiranje operete „Mala Floramye“ u izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.

Za najbolja umjetnička ostvarenja – OPERETA / MJUZIKL

Ženska uloga

Nominirane:

1. Sandra Bagarić za ulogu Brigite u mjuziklu „Byron“ Darka Domitrovića i Mire Gavrana u režiji Ivane Čoh i izvedbi Zagrebačkog gradskoga kazališta Komedija iz Zagreba;

2. Hana Hegedušić za ulogu Cathy u mjuziklu „Prošlih pet godina“Jasona Roberta Browna u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Varaždinu;

3. Leonora Surian Popov za ulogu komarca Tzatzire u mjuziklu „Anche le pulchi hanno la tosse (I buhe kašlju)“ u režiji Diane Höbler i izvedbi Talijanske drame Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Muška uloga

Nominirani:

1. Ronald Braus za ulogu Grofa Danila u opereti „Vesela udovica“ u režiji Branke Cvitković i Dinka Bogdanića i izvedbi Opere b.b. iz Zagreba;

2. Bože Jurić Pešić za ulogu Mirka u mjuziklu „Mala Floramye“ Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu;

3. Đani Stipanićev za ulogu Lorda Byrona u mjuziklu „Byron“ Darka Domitrovića i Mire Gavrana u režiji Ivane Čoh i izvedbi Zagrebačkog gradskoga kazališta Komedija iz Zagreba.
.

Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 30 godina – OPERETA / MJUZIKL

Ženska ili muška uloga

Nominirani:

1. Irma Dragičević za ulogu Cathy u mjuziklu „Prošlih pet godina“Jasona Roberta Browna u režiji Lee Anastazije Fleger i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Varaždinu;

2. Jana Pogrmilović za ulogu Ottilie u opereti „Kod bijelog konja“ Ralpha Benatzkyja u režiji Roberta Boškovića i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku;

3. Antonija Teskera za ulogu Male Floramye u mjuziklu „Mala Floramye“ Ive Tijardovića u režiji Gorana Golovka i izvedbi Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - PLESNA UMJETNOST

Za najbolju predstavu u cjelini - PLES

Nominirane:

1. „Kuća na oštrici“ autorski projekt Marine Petković Liker u suradnji i izvedbi s Kajom Farszky i Silviom Marchig u produkciji Teatra &TD, Zagreb;

2. „Staging a Play: Tartuffe“ u režiji i koreografiji Matije Ferlina te produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;

3. „Tamo vani i ovdje unutra“ koncept Ana Kreitmeyer, u koreografiji i izvedbi Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u suradnji s Festivalom Perforacije, Zagreb i Teatrom &TD, Zagreb.

Za najbolje koreografsko ostvarenje - PLES

Nominirani:

1. Matija Ferlin za koreografiju u plesnoj predstavi „Staging a Play: Tartuffe“ u produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;

2. Ana Kreitmeyer i Sonja Pregrad za koreografiju u plesnoj predstavi „Tamo vani i ovdje unutra“ u izvedbi i produkciji Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u suradnji s Festivalom Perforacije, Zagreb i Teatrom &TD, Zagreb;

3. Roberta Milevoj za koreografiju u plesnoj predstavi „Familija“ u produkciji Roberte Milevoj (Nikad kraja) i Multimedijalne kolibe, Zagreb.

Za najbolja umjetnička ostvarenja - PLES

Ženska uloga

Nominirane:

1. Dina Ekštajn za ostvarenje u predstavi „Ansambl“ u koreografiji Jasne L. Vinovrški u izvedbi i produkciji Studija za suvremeni ples, Zagreb u koprodukciji sa Platformom HR i suradnji sa Zagrebačkim kazalištem mladih uz podršku Cie Public in Private;

2. Silvia Marchig za ostvarenje u predstavi „Kuća na oštrici“ autorice Marine Petković Liker u suradnji i izvedbi s Kajom Farszky te koreografiji i izvedbi Silvie Marchig u produkciji Teatra &TD, Zagreb;

3. Sonja Pregrad za ostvarenje u predstavi „Tamo vani i ovdje unutra“ u koreografiji i izvedbi Ane Kreitmeyer i Sonje Pregrad u suradnji sa Festivalom Perforacije, Zagreb i Teatrom &TD, Zagreb.

Muška uloga

Nominirani:

1. Darko Japelj za ostvarenje u predstavi „Staging a Play: Tartuffe“ u koreografiji Matije Ferlina i produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;

2. Marin Lemić za ostvarenje u predstavi „Staging a Play: Tartuffe“ u koreografiji Matije Ferlina i produkciji i izvedbi Zagrebačkog plesnog ansambla i koprodukciji Zagrebačkog kazališta mladih i Istarskog narodnog kazališta, Pula;

3. Ognjen Vučinić za ostvarenje u predstavi „Bella Ciao“ autorice Silvie Marchig i produkciji i izvedbi Inkluzivnog kolektiva za istraživanje pokreta i Hrvatskog instituta za pokret i ples, Zagreb.

MUSTAFA NADAREVIĆ – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje - DRAMA

Upravni odbor Hrvatskog društva dramskih umjetnika dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje glumcu gospodinu Mustafi Nadareviću.

BLAŽENKA MILIĆ – Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje – OPERETA / MJUZIKL

Žiri za operetu i mjuzikl dodijelio je ovogodišnju nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje sopranistici i dugogodišnjoj prvakinji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu Blaženki Milić.

Žiri za DRAMU :

Mirela Brekalo - Popović - predsjednica
Članovi – Goran Grgić, Ivica Kunčević, Anita Matić Delić, Mario Raguž

Žiri za OPERETU I MJUZIKL:

Mirjana Bohanec Vidović - predsjednica
Članovi – Tonci Bilic, Mladen Janjanin

Žiri za PLES:

Marko Gutić Mižimakov – predsjednik
Članovi – Iva Hladnik, Ana Mrak

Rad svih žirija koordinirala je tajnica Hrvatskog društva dramskih umjetnika Marija Filipović.





Gdje smo?

Sokolska 1, 23000 Zadar,
Hrvatska

Tajništvo: 023/319-181
Marketing: 099/4951-496, 023/319-181
Tehnika: 099/4951-498
Fax: 023/311-122
E-mail: marketing@klz.hr, tehnika@klz.hr, tajnistvo@klz.hr
OIB: 05876658632


Dobrodošli na stranice Kazališta lutaka Zadar, vaš vodič u svijet čarolija!

Radno vrijeme blagajne:
Četvrtkom: 10:30 - 12:30 sati
Petkom: 10:30 - 12:30 sati
Sat vremena prije početka predstave
Blagajna telefon: 023/318-304

Cijena ulaznice: 25 kuna